Začaly přípravy v Brně i Českých Budějovicích

Brněnské Národní divadlo zahájilo zkušební proces Martinů velkolepé opery Řecké pašije v hudebním nastudování špičkového dirigenta Tomáše Netopila a  režii Jiřího Heřmana. V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Harolda Meerse, Pavlu Vykopalovou, Jana Šťávu, Ondřeje Koplíka, Andreu Širokou a Josefa Škarku. Premiéra je plánovaná na Zelený čtvrtek 9. dubna v Janáčkově divadle. Současně se připravují na svoji premiéru Jihočeském divadle. Smetanovu nejkrásnější operu Tajemství uvedou 6. března v DK Metropol. Inscenace vznikla v koprodukci s Národním divadlem moravskoslezským a v hlavních rolích se představí Lucie Kašpárková jako Blaženka, Ondřej Koplík jako Vít, Svatopluk Sem jako Kalina, Šárka Hrbáčková jako Róza a Josef Škarka v roli vojenského vysloužilce Bonifáce.

 

Pražská předpremiéra nové opery

Festival hudebního divadla OPERA PRAHA 2020, který přináší to nejlepší z českých a slovenských operních jevišť, chystá společně se spolkem Hausopera předpremiéru site-specific opery Hra o Malinu. Krátká opera Lukáše Sommera se odehrává v reálném knihkupectví a je původně  psána jako hudební narozeninový dárek pro brněnského milovníka opery a knihkupce Michala Ženíška. Svou oficiální premiéru bude mít v polovině října 2020. Festivalová předpremiéra bude uvedena v upravené verzi (režie Jiří Nekvasil) a uskuteční se 16. února v Knihkupectví a kavárně Řehoře Samsy v pasáži Lucerna v 16 a 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přes portál goout.

 

V Ostravě se chystá Maškarní ples

(Josef Škarka, Roman Vlkovič, Martin Bárta, Luciano Mastro a Marta Reichelová; foto: archív NDM)

Národní divadlo moravskoslezské slaví letos stoletou reprízu a uvádí první tituly, které zde zazněly poprvé při jeho založení. Jedním z nich je Maškarní ples Giuseppe Verdiho. Režie se ujal zkušený režisér Marián Chudovský, hudebního nastudování nový hudební ředitel Marek Šedivý. V hlavních rolích se posluchači mohou těšit na české i zahraniční interprety: Luciano Mastro, Dragutin Matić, Flaka Goranci, Anna Wilczyńska, Jana Sibera, Jakub Kettner, Josef Škarka, Erik Ondruš a další. První a druhá premiéra je plánována na 12. a 14. prosince v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Další Maryšin  úspěch

(Matěj Novotný, Lukáš Haupt, Martina Šabatová, Petr Šístek)

Hra Tohle není Maryša získala ocenění za režii na Festivalu mladého amatérského divadla v Poděbradech. Je to další z řady ocenění, které  inscenace obdržela.      Na jaře 2019 získala cenu diváků, cenu za herecký výkon pro Martinu Šabatovou (Maryša), Janu Kondysovou (Lízalka) a Petra Šístka (Lízal), cenu za režii pro Josefa Škarku a cenu za nelepší inscenaci na pražské přehlídce amatérského divadla POPAD. Spolu s tím byla nominována do celonárodní soutěžní přehlídky ve Volyni, kde ji sice cena udělena nebyla, ale jednoznačně vzbudila značný ohlas a získala další nabídky a pozvání.

 

Čtyři premiéry v nové sezóně

Josefa Škarku čeká v  nadcházející sezóně 2019/20 několik nových projektů. Ještě před Vánoci nastuduje pro ostravskou operu roli Samuela ve Verdiho Maškarním plese pod taktovkou nového šéfdirigenta Marka Šedivého. Z kraje roku ho v Jihočeském divadle čeká premiéra Smetanovy komické opery Tajemství v roli vojenského vysloužilce Bonifáce. Krátce po budějovické premiéře se vtělí do role Starého muže v Martinů opeře Řecké pašije v Národním divadle Brno, kde bude pracovat pod taktovkou Tomáše Netopila a v režii Jiřího Heřmana. Sezónu zakončí opět v Ostravě. V Národním divadle moravskoslezském mu byla nabídnuta „trojrole“ v poslední opeře Philipa Glasse The trial, kterou Glass složil podle distopického románu Franze Kafky Proces. Režie se ujme Jiří Nekvasil a hudebního nastudování Marko Ivanović.

 

Barokní komedie ve valtickém zámku a Brně

31. srpna uvedl spolek Opera na cestách na festivalu Feste teatrale operní komedii francouzského barokního skladatele Jeana-Josepha Moureta Les amours de Ragonde. „Jak rozplést  operní milostný uzel během pouhé hodiny? S vtipem a francouzským šarmem a v tanečním rytmu!“ vábila diváky umělecká vedoucí spolku Patricie Částková. Autentičnost představení si diváci vychutnali v prostorách zámeckého barokního divadla za doprovodu souboru Concerto Aventino pod taktovkou Jakuba Kydlíčka. V hlavních rolích se představili Roman HozaAndrea Široká a Josef Škarka. Následovala repríza v Křišťálovém sále brněnské Staré radnice, obě představení se setkala s vřelým přijetím u diváků i kritiky. „V pozici „ostřílených“ matadorů opery se představili Josef Škarka (jako Lucas) a Andrea Široká (Mathurine), kteří spolu s Romanem Hozou (Ragonda) určovali standard, k němuž se mladší pěvci mohli upínat.“ Tak o představení psal Martin Flašar pro Operu plus. Další recenzi, která představení hodnotí jako zážitek, publikoval portál Klasika plus

 

Poslední pólo zaznamenalo u diváků ohlas – dvě představení nestačila

(foto archiv Maratonu hudby Brno)

Hausopera ve spolupráci se street-art festivalem Maraton hudby Brno uvedli bazénovou operu Poslední pólo. Původně dvě ohlášená představení se na poslední chvíli rozrostla pro velký zájem veřejnosti o jedno další. Představení se hrála v brněnských Lázních Rašínova, pro které je přímo napsal Marko Ivanović a Josef Škarka. V rámci představení vystupovala i olympijská reprezentantka v synchronizovaném plavání Alžběta Dufková. Obnovenou premiéru navštívilo mnoho významných osobností kulturního světa, mimo jiné Jiří Nekvasil (na fotografii čtvrtý z prava).

 

Premiéra v Národním divadle Brno naplnila očekávání

(Roman Hoza | Eva Novotná | Josef Škarka | Magnus Vigilius | Foto: Marek Olbrzymek)

 „Silné podobenství o vztazích mezi mužem a ženou a specifickém vnímání reality přinesla vrcholná scéna s dědečkem (Josef Škarka) a babičkou (Eva Novotná), která měla velké kouzlo a přesvědčivost.“ tak hodnotí jeden z kritiků premiéru Martinů opery Tři fragmenty z Juliette a Poulencův Lidský hlas. Hvězdou večera je však bezesporu sopranistka Jana Šrejma Kačírková, která v režii špičkového režíséra Davida Radoka podala svůj životní výkon. Další recenze, které hovoří o události sezóny: OperaPlus Harmonie KlasikaPlus Právo. V této sezóně jsou plánovaná čtyři představení a v následující pouze dvě. V inscenaci dále učinkují Roman Hoza a dánský tenorista Magnus Vigilius, to vše pod hudebním vedením Marko Ivanoviće.